Müllerova vila ve čtvrti Ořechovka, která je součástí pražských Střešovic (Foto: © Kristýna Maková, www.PrahaKrizemKrazem.cz)
Články z blogu, Pražský místopis a architektura

Müllerova vila je funkcionalistickou perlou pražské čtvrti Ořechovka

Müllerova vila, někdy zvaná též Loosova vila, podle jména architekta, je funkcionalistická vila v pražských Střešovicích, konkrétně na Praze 6. V ulici Nad Hradním vodojemem 642/14 si tak můžete prohlédnout národní kulturní památku, která je ve správě Muzea hlavního města Prahy. Vila je součástí jedné z nejstarších a neznámějších pražských zahradních a vilových čtvrtí, stojí na Ořechovce.

Foto: © Kristýna Maková, www.PrahaKrizemKrazem.cz
Foto: © Kristýna Maková, www.PrahaKrizemKrazem.cz

Od architektů Adolfa Loose a Karla Lhoty si ji v této čtvrti nechal v letech 1928-1930 postavit František Müller, ředitel stavební firmy Müller a Kapsa. Pro dokreslení kontextu můžu ještě dodat, že ve stejné době stavěl Ludwig Mies van der Rohe v Brně vilu Tugendhat. Prostor Müllerovy vily není členěn do jednotlivých pater, ale do místností o různé výšce a velikosti, a to podle jejich účelu. Takovému způsobu členění, které tu Loos rozvinul, se říká Raumplan. Přesněji řečeno, takto se nazývá teoretický koncept, ze kterého realizace vychází. Celý prostor stavby, jejíž jádro tvoří železobetonový skelet, se prolíná i v různých úrovních. (Zdroj: Wikipedia)