Jsem pražský turista, Pražský turista

Jsem pražský turista :: Zřícenina BABA :: 19.05.2020

Jsem pražský turista. Zřícenina BABA nabízí zajímavé pohledy na Prahu. Mám to místo ráda a chodím se sem kochat. Většinou tu bývám sama a užívám si klid, zatímco pode mnou buší život velkoměsta.

Jsem pražský turista. Ráda objevuji místa v Praze, která jsou pro mě nová a neznámá. I zde dokážu nachodit hodně kilometrů a objevuji genius loci oblasti, kde se právě nacházím. Jarmila Klimešová

***

TIP PRŮVODKYNĚ: Zřícenina Baba je pravděpodobně zříceninou letohrádku, i když některé zdroje tuhle stavbu prý označují spíš za bývalou kapli. Podle jiných může jít zase o romantickou novostavbu z počátku 19. století, do které pak při výstavbě železnice byla ještě vsazena gotická okna. Každopádně, státní dráhy nechaly roku 1858 zříceninu letohrádku romanticky upravit jako napodobeninu hradní zříceniny. Stavba je volně přístupná a od roku 2006 je pro zvýraznění v noci nasvícena. Takže ji možná někdy v noci vídáte, a ani nevíte o tom, že je to ona. Západně od ní byla ve 30. letech 20. století postavena Osada Baba. Skály ostrohu na levém břehu Vltavy, na kterém se tahle stavba nachází, jsou chráněny jako přírodní památka Baba. Tak se také jmenuje celý kopec, jehož vrchol je v nadmořské výšce 259 metrů. A i na jeho úpatích se v minulosti, stejně jako na jiných místech v Praze, rozléhaly Vinice. Pod kopcem se nachází lokalita zvaná Podbaba, která je součástí hned dvou pražských čtvrtí, a to Dejvic a Bubenče, a to podél Šáreckého potoka před jeho ústím do Vltavy, u Lysolajského potoka před soutokem se Šáreckým potokem a podél Vltavy. Kolem zříceniny Baba prochází červeně značená turistická trasa číslo 0043, která tvoří okruh celým územím Šárky.

(Zdroj informací: Wikipedia)

***

14. díl

 


Kdo je Jarmila Klimešová?

Jarmila Klimešová: Jsem pražský turista

Jarmilu a její aktivity můžete sledovat také přímo na Facebooku:

Jsem pražský turista. Zřícenina BABA nabízí zajímavé pohledy na Prahu. Mám to místo ráda a chodím se sem kochat….

Zveřejnil(a) Jarmila (Jarka, Jarýna) Klimešová dne Úterý 19. května 2020