Romantická procházka ke svátku svatého Valentýna: Příběhy lásky a zamilovaných na Vyšehradě

Věděli jste, že na území Prahy jsou místa spjatá se svatým Valentýnem? Ano tím, díky kterému se 14. února slaví svátek zamilovaných. Přijďte s námi oslavit lásku při odpolední procházce a připomenout si příběhy, na které už se možná někdy skoro zapomnělo.

Romantická procházka pro všechny zamilované i milovníky příběhů o lásce. Ať už legendární nebo literární, historické i současné.

O jakých pražských místech spjatých se svatým Valentýnem se dozvíte?

 • středověký kostel svatého Valentina, který až do 19. století stával na Starém Městě pražském
 • bazilika svatého Petra a Pavla na Vyšehradě (relikvie svatého Valentýna, největší mimo Itálii)
 • Svatovítská pokladnice na Pražském hradě (ostatek svatého Valentýna v gotickém relikviáři)

Na jaké příběhy se můžete těšit?

 • Kdy byla na Vyšehradě objevena relikvie svatého Valentýna? A jak se sem dostala?
 • Kde byla na Vyšehradě kaple Máří Magdaleny? A jaký příběh se k ní váže? A co Máří Magdalena a její příběh lásky?
 • Jakou souvislost má láska dcery Karla IV. a svátek svatého Valentýna?
 • Jaké příběhy lásek mýtických, legendárních i skutečných se vážou k Vyšehradu?
 • Kolik manželek měl první český král Vratislav? A jakou roli hrála ve středověku sňatková politika?
 • Jak to bylo s láskami legendárních knížat?

Přišel svátek svatého Valentýna, v současnosti vnímaný jako americký, z českého území? A jakou má souvislost s Karlem IV.? Pojďte společně změnit pohled na věc díky něčemu, co jste možná ani netušili…

Věděli jste, že tradice svátku zamilovaných vznikla s velkou pravděpodobností v souvislosti se sňatkem jedné ze skutečných českých královský, možná ještě lépe řečeno císařských dcer. Skutečných, nikoli legendárních nebo mytologických. Do Ameriky tento svátek dorazil až později, i když si tady formu tohoto svátku značně upravili a následně se v této podobě začal šířit po celém světě. My se ale budeme bavit o dobách dřívějších, o 14. století, kdy ještě Amerika nebyla Evropany ani objevena, nebereme-li tedy v potaz Vikingy, kteří se sem vydali už dříve, nejspíš už 7 století od doby, kdy svatý Valentýn žil.

První historicky doložená valentnýnka byla poslána z lásky o pět let dříve, než Kryštof Kolumbus doplul k americkému pobřeží. A kdo ví, jak dlouho předtím už se něco takového mohlo dít. A kdy byla skutečně poslána první valentýnka v dějinách.

Komercializace svátku svatého Valentýna v podobě, jakou známe ze současnosti, začala už v 19. století. A to díky Američance Esther Howlandové z Worcesteru v Massachusetts. V roce 1847 začala vydávat a prodávat předtištěné karty. Ji samotnou k tomu inspirovala anglická valentýnka, kterou předtím dostala ona sama. Na tomhle nápadu prý pohádkově zbohatla, zasloužila se ale také o popularizaci tohoto světce a jeho svátku. V anglosaských zemích, ale vlastně už i v dalších částech světa, je den svatého Valentnýna jedním z nejznámějších a také nejvíce obchodně využívaných svátků, tedy až po Vánocích. (Zdroj: Euro)

Kdo byl svatý Valentýn?

Světec, který se narodil i zemřel na území dnešní Itálie. Byl pravděpodobně katolickým knězem, biskupem, který zemřel mučednickou smrtí roku 269 (podle jiných zdrojů zase roku 270 nebo 273). Rok jeho svatořečení není přesně znám. Stalo se tak ale v období raného středověku. Jaké legendy se k němu vážou? I to se dozvíte během procházky.

Vyšehrad a Pouť ke svatému Valentinu

Každoročně se už nějakou dobu můžete na Vyšehrad vydat na tzv. Pouť ke svatému Valentinu. Je určená především pro snoubence. U této příležitosti je možné shlédnout vzácnou relikvii tohoto světce.

V roce 2020 se pouť i poutní mše koná v sobotu 15. února (viz www.apha.cz/cpr-valentin-aktualni-nabidka). Při poutní mši budou již tradičně vystaveny ostatky svatého Valentýna.

Relikvie bude k vidění také na den svátku svatého Valentýna, tedy 14. února (Mimochodem, do roku 1969 bylo těchto svátků v průběhu roku až 11.).

Přijďte se projít, něco se dozvědět a něco zažít!

Cena procházky je konečná, její součástí jsou i případné zpoplatněné vstupy do objektů, pokud některé navštívíme. Změna programu vyhrazena. Všechny účastnice procházky dostanou malou pozornost ve formě květiny. 

Procházku je možné rezervovat a uhradit pouze on-line a předem. Pokud byste se potřebovali na něco zeptat, pište prosím na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz. Přeju hezké dny vám všem a těším se na setkání s těmi, kteří přijdou! Kristýna Maková

Událost na Facebooku s aktuálními informacemi:

Termín procházky:

 • 15.02.2020 13:30-15:25 (), procházka, po jejím skončení se můžou zájemci zúčastnit poutní mše v bazilice svatého Petra a Pavla, která začíná v 15:30 (www.apha.cz/cpr-valentin-aktualni-nabidka)
 • Máte zájem o jiný termín procházky? Napište si o informace na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz, můžete být zařazeni do mailing listu a informace o nově vypsaných procházkách Vám budou chodit přímo do Vaší e-mailové schránky.

Cena:

 • 450 Kč

Počet účastníků:

 • Procházka je určena pro skupinu do 20 účastníků. Minimální počet účastníků je 5-12, podle vypsaného termínu.

Procházku organizuje:

 • Kristýna Maková

Procházku vede:

 • Judita Peschlová, Kristýna Maková

Vstupenky můžete rezervovat na e-mailu info@prahakrizemkrazem.cz.

Místo na procházce je závazně rezervováno po potvrzení přihlášky zaslané na e-mail info@prahakrizemkrazem.cz a uhrazení příslušné částky na účet 454 277 5036 / 5500. Pokud zjistíte, že se nemůžete procházky zúčastnit, je možné za sebe poslat náhradníka. Účast lze zrušit nejpozději 3 dny (72 hodin) před akcí, jinak je platný storno poplatek ve výši 100 %.